“A hely, ahol igazán találkozhatsz önmagaddal”
“A hely, ahol igazán találkozhatsz önmagaddal”
INSPIRÁCIÓ.
Életfa: Magyar mitológiában központi szerepet kapott az életfa, mint világfa, égigérő fa, tetejetlen fa. A világfa a magyar mesékben az út, amelyen a hős az égbe vagy az alvilágba jut. A fa három részre bontható, mint gyökér, ami értelmezhető a rossz szellemek világának, a törzs, ami az általunk ismert világot szimbolizálja, és a lomb, a jó szellemek világát. Ezt a fát csak sámánok mászhatják meg igazán, akik mint egy híd képesek összekötni ezeket a világokat.
Sámándob: A táltos dob elengedhetetlen eszköze a sámánnak, ez az ő lova, mely elrepíti a magaslatokba. Ennek segítségével utaznak a szellemvilágba. A dob ritmusa saját szívünk dobbanását és a természeti világ lüktetéseit hangolja össze.
Tűz: A táltosoknak a Naphoz és tűzhöz a legszorosabb a viszonyuk. Tűz és extázis, mint kapcsolat elengedhetetlen, ha a táltosok rítusaira gondolunk. Továbbá a szenvedély, életerő, megtisztulás és bűnhődés jelképe. Tűz szertartásos meggyújtása a világ teremtésének kifejezője.
AZ ENTERIŐR STÍLUSA.
A Balaton felvidék önmagában is különösen vibráló atmoszférával rendelkezik, mintha megannyi évszázad kultúrájának esszenciáját őrizné ez a nem mindennapi vidék Magyarországon. Itt kapott helyet egy ugyancsak nem mindennapi fiatal pár vidéki háza.
Az épület belső terének stílusát és koncepcióját a magyar táltosok és a hozzájuk fűződő motívumok és rítusok ihlették. Elsősorban a különböző életfák, sámán dobok és a tűz szimbolikája szolgáltatták az elkészült tervek sarokköveit.
A közel 90 nm alapterületű Balatonfelvidéki ház fő funkciója egy különleges esemény helyszínéül szolgál elsősorban. A sámánként/táltosként élő férj és természetgyógyászattal foglalkozó felesége szerettek volna egy olyan bázist kiépíteni maguknak,
ahol a természet közelségében gyakorolhatják szertartásaikat, rítusaikat, mégis otthonos és élhető teret nyújt, ha éppen nem ezzel foglalkoznak.
A szertartások menete teljes mértékben meghatározta az épület belső kialakítását.
Fontos, volt hogy az eseménynek otthont adó részt és a pár privát életterét jól el tudjuk zárni egymástól, hogy egyik se zavarja a másikat. Ezért az épület két különálló bejárattal rendelkezik.
NAPPALI/KÖZÖSSÉGI TÉR.
A nyílt zóna bejárata egyenesen a tágas “sámán térbe” vezet minket, mely szinte az épület felét elfoglalja.
Ennél a helyiségnél szükség volt egy viszonylag nagy térre, ahova egy szabadonálló kandallót is be lehetett tervezni úgy, hogy még 10 ember körül is tudja ülni. Emellett fontos volt különböző tároló felületek biztosítása, amik segítik a szertartás zavartalan lebonyolítását. A falon végig hatalmas ablakok szolgáltatják a fény szabad beáramlását és zavartalan kilátást biztosít a természetre.
A tér elsősorban a különböző táltos eseményeknek ad helyet, ezért került a kandalló a tér közepére, viszont úgy kellett kialakítani a teret, hogyha épp nincs rendezvény, akkor gond nélkül tudják nappaliként is használni a szobát. Így a kandalló körül elhelyezett ülőkék szabadon mozgathatóak.
Az ablakokkal szemközti falon végig egy hatalmas, szellős szekrény lett elhelyezve a dísztárgyaknak, könyveknek, sámándoboknak. Ezen a falon egy különleges fekete, csíkozott természeti hatást keltő burkolat található, melynek csíkozottságának ritmikussága a sámán dobok által elért szívdobbanás hangok egyenletességét tükrözik.
TERASZ.
A nappali/rendezvény térből nyílik a hatalmas terasz, ami ugyanúgy alkalmas különböző táltos tevékenységek gyakorlásához. Itt helyet kapott egy kanapé, sok-sok ülőpárna és egy függőágy. A tűz itt is kulcsfontosságú szempont volt a rituálék gyakorlásához, így a terasz is rendelkezik egy kandallóval.
ELŐTÉR.
Az épület másik teljesen elszeparált részének bejárata az előszobába vezet minket, mely teljesen egybenyitott teret alkot a konyhával és az étkezővel. A bejárattal szemben helyezkedik el a lépcső, melyet lamellák ölelnek körben, ezzel szellősen hagyva a teret. A hely szűkössége miatt a lépcső úgy lett kialakítva, hogy az előszoba ülőkéjének is ez adjon helyet. A ülőke felületére ugyanaz a kerámia burkolat került, mint ami a nappali falát díszíti.
ÉTKEZŐ-KONYHA.
A konyha és az étkező teljes falát egyedi festés borítja, mely a tűz fázisainak különböző színeit hordozza magában, ezzel is kijelölve a ház szívének a helyét.
Az egész házban felfedezhetőek anyagában vonalas textúrák, ez figyelhető meg a konyha bútorában is, melynek fekete mélysége jól harmonizál az élénk színű falakkal és a fa kiegészítőkkel.
Az étkező részt egy hatalmas étkezőasztal, egy rusztikus pad és két ülőke alkot, melyet az ikonikus “Coltrane” lámpa egészít ki, ezzel olyan hatást keltve, mintha csak maga a természet lágy öle szolgáltatna hátteret az étkezéseinkhez.
HÁLÓSZOBA.
Az emeletre felérve egy közlekedő fogad minket, ahol egy hatalmas beépített szekrény kapott helyet. Ebből a folyosóból nyílik a tetőtéri hálószoba. A helyiség szíve a barna bőr hatalmas ágy, mely mellett két háromszög alapú hasáb formájú éjjeliszekrény magasodik,
mintha csak egy természeti kő képződmény nőtt volna ki a padlóból. A természeti hatást csak fokozza az Uchiwa lámpa, mely alatt fekve olyan hatásunk lehet, mintha egy gomba alakú növény lógna felettünk.
A tetőtéri kialakítás miatt a falaknál alacsony magasságú egyedi készítésű szekrények kaptak helyet.